Wednesday, March 13, 2013

Väljamõeldud Saatan, 1576

Martin Schwogter, kelle naine oli Cathrin on 25. septembril Anno 76 piinatud, ta on süüd eitanud ja vette visatud, kuid mitte põhja läinud ja piinakeldris venitusega üle kuulatud, tema on ta rahva (tunnistajate) ees ütelnud, et tema nõid on, mitte ta naine Cathrin, kes valetas ning ta sai piitsa. Ja siis ta kõneles, et tema ise ja ta mees on kurja rääkinud, sellega oli toda meest paraja aja pingutuse all hoitud, (köiest) tõstetud ja vannutatud, kas ta teab kõike seda, mille eest nõidasid kinni võetakse ja põletatakse ja mida ta nõidusest teab. Kohtualune vastas, et tema ei tea, pole ka aimu, kas ta naine teab, aga kui ta naine oli soola ära sõnunud, siis tema, Martin peksis teda selle eest. Oma naisele ta süüd edasi anda ei saa, isegi kui nad teda veelgi enam piinaksid.
Siis 26. septembril piinati Martinit veelgi enam, pingutati ja riputati üles. Nüüd rääkis ta juba rohkem, et ta on 3 aastat päeval ja öösel Saatanat teeninud, kes oli teda veennud, et ta halba teeks ning kogu selle aja oli Saatan tema juures käinud ning lõpuks talle hüti katusel rääkinud, mida tuleb teha. Tema tegi Saatana enda nõuandel 2 umbrohust risti, sidus need kokku ja viis Ludwig Hintelmanni põllumaale, et see vilja ära hävitaks; ja ta naine käis ka seal ütlemas, et see umbrohi vohama ei hakka. On ju ka selge, et Saatan hoiab tema naisel kõrist, et ta mäda külvaks ja kurjust teeks, mida ta oli ikka palju teinud, nagu ta rukkiga tegi.
1. oktoobril Anno 76 on see Martin Schwogter kõik selle üles tunnistanud, teda on ära põletamisega karistatud.
Martin Schwogter, des weibs Cathrinen, so heut den 25. Septembris Anno 76 gepeiniget Man, welcher negstmall auch aus wasser gewurffen, aber nicht untergehen konnen, ist auch auff ihnn gefallenenn archwohns halben im pein keller vorhoret unnd, ehe ehr auffgetzogenn, hatt ehr sich entschuldiget, das er vonn Zoberei nichts wiffe, sein weib Cathrine aber hette viell anlauffens vonn denn leutenn, dass es ihn auch inn die lenge vordrossen unnd sie dar ober mith dem beill geschlagenn, sagennd, dass sie ihm unnd ihr dar mith eine bose nachrede, unnd einmall dar ober in beschwer kommenn wurde, wie ehr aber volgents auffgetzogenn wurden, eine ebene Zeit gespangenn gehangen und befragt, worumb ehr all mhall, wan Zeuberinnen gegriffen und dar nach vorbrant, von hir gelauffen, unnd wass ehr vor Zeuberei wuste, hat ehr geantwortet, das ehr wegen Insurderung seiner schuld sampt seinem weib von hir gezogenn. Vonn Zeuberei wuste ehr gar nichts, wass sein weib aber dessalb wuste, konte ehr nicht sagenn, hette woll gesehenn, dass sie Saltz gesegenet, dar ober ehr sie geschlagen hette.
Denn 26. Septembris ist dieser Martin Schwogter widerumb gepeinigt wurden und, wie ehr auffgetzogenn und gespannen gehangenn, han ehr innd und ausserhalb der pein bekant, dass ehr nu drie Jar dem Sathan gedienett unnd der Sathan reitze ihn an bei tag und nacht, mall zu thun, wie ehr dan ein mall, wie langer kerll bei ihm erschienen auff dem seld unnd ihm ein eh inn die hant gethann und beuhalenn, dasselb auff seligen Ludwig Hintelmans Acker zu leggenn, welchs ehr gethan. Auch hab ehr nach des Sathans beuelch auff des Rhats Hauemans lande die halmen Creutz weiss ober ein ander gebundenn, dar durch das kornn worderben sollenn, welchs auch woll geschenn where, wan dass weib, der solch Acker zugekommen, obe halmen nicht widerumb auffgeloset hette. Hat auch bekant, dass sein weib ihm den Sathann auff den halss gesteuret, inn zu plagenn unnd in ungluck zu thurenn, dass sie auch viel obels gethann, dan sie ein Ragge where.
Denn 1. Octobris, Anno 76 ist dieser Martin Schwogter auff diese seine gethans bekentnuss zum feur verurtheilet.