Saturday, November 28, 2009

Mõistame teid

Osta naisele smaragdkäevõru Ti Sento. See tähendab itaalia keeles: "ma mõistan sind", õigem oleks vast öelda, "ma saan sinust aru".
Keskel on hõbehall smaragd, oonüksikivid on ümberringi. Neid on kokku üheksateistkümme. Poes õpetab kena näitsik, kuidas käevõru ümber käe panna, ütleb, et seda veeretatakse üle käe, mitte ei tõugata. Mina proovima ei hakka, ümber minu käe see lihtsalt ei mahuks.
Viin selle neiule.
Aga ruttu teab noor daam, kuidas sellega ümber käia. Temagi just nimelt veeretab, ilma et tal aimu oleks neist õpetustest, mis kõlasid siis, kui ma selle ostsin. Veeretab selle lihtsalt üle käe. Nähtavasti näitsikute üldine käitumismuster, mis teatud aja jooksul saanud üldiseks seaduseks.
Mina aga vaatan oma käsi. Paksuks läind teised ja sooniliseks. Teadagi, mida need on küll läbi eland! Tuules ja vihmas on nad vantsinud, sõjaväes käinud, Savisaarel vihmavarju hoidnud. Mida veel? Isale hauda mulda järele visanud ja täna tegin nendega märjas Viimsi metsas kätekõverdusi.
Sadas viltust vihma ja mullaga segunenud niisked vahtralehed kleepusid rusikatele.

Thursday, November 26, 2009

Käisin kinos

Istusin üksi tagumises reas. Saalis oli vaid mõni inimene. Tuli meelde Dallase kino Kennedy tapmise ajal.
Filmiks oli Tarantino "Vääritud tõprad". Palju ilusat saksa keelt, kuid sisu oli sünge. Lömastati päid, läbistati munandeid.
"Untergangiga" ühendab seda Zarah Leanderi kuulus meloodia Davon geht die welt nicht unter. Ikka laulab seda sõdurite koor koos natside jaoks riigivastase Zarah´ga.
Salvestus: © 1942 by Ufaton-Verlagsgesellschaft mbH.

Wednesday, November 18, 2009

6 eestlast lasti maha Tšernobõlis?

Niisiis, oleme 20. novembris 1986.
Mati Talvik (issand, milline mees!): Hallo-hallo, kas hr. Ants Kippar?
Ants Kippar, Rootsi, Estica vilistlaskogust: Jah, see olen mina.
Mati Talvik: See olen mina, Mati Talvik Eesti TV-st. Te ju tunnete mind, eks ju?
Ants Kippar: Hr. Talvik? Jah, olen kuulnud.
Mati Talvik: Palun, kas te teate midagi täpsemat öelda konverentsi kohta, milles arutati 6 eestlase mahalaskmist Tšernobõlis?
Ants Kippar: Jah, need eestlased olid koju lubatud, aga et nende ajateenistust pikendati, hakkasid nad vastu.
Mati Talvik: Aga see on ju vale! See pole nii.
Ants Kippar: Hr. Talvik, kas te olete kuulnud...
Mati Talvik: Midagi ma pole kuulnud!
Ants Kippar: Mis te siis helistasite?!
Mati Talvik: Mina tahan selgust saada!
Ants Kippar: Hr. Talvik, ma saadan teile konverentsi materjalid. Mis teie aadress on?
Mati Talvik: Lomonossovi tn. 200 100.
Ants Kippar: Lomnossov? Ma ei tunne sellist.
Mati Talvik: Väga kahju. Kas te neid eestlasi üldse tunnete?
Ants Kippar: Hr Talvik, ma ei räägi teiega enam ühtegi sõna!

Sunday, November 15, 2009

Aleksandr Blok, "Kannatussõrmus"

Kõndisin tänaval, murede võrgus
öö minust nukrana mööduvat näis.
Valgusekiir tema pinnale nõrgus,
tuhaks ja sädemeiks lõhki käis.

Kibedaid mõtteid siin ustele longib,
paluvad öömaja, lõunaund.
Vankrikodaraid sillutist tongib,
mina vaid kõnnin, on hiline tund.

Koidik on valge ja saabumas kaugelt,
kuhu ma toetan siis omagi pea?
Akende taga nii õrnalt ja raugelt
kätt toetab linale neiuke hea.

Kangasteljed on langenud maha.
Piiga on töötanud mitu ööd.
Murelik hääl, palg hele kui vaha,
ütleb see neid pärast rasket tööd:

"Mida on elu mult võtnud ja andnud,
millal ma armastust tunda sain?
Ema mu hülgas ja isa ei tundnud,
sõrmus vaid tundis mind, ülevaim.

Kannatussõrmus. Mu enese veri
kaunistab mind sinu hiilguseks.
Võta mu arm, minu naiselikkus,
Kannatussõrmus, sa võta kõik, eks?"

1905

ПЕРСТЕНЬ-СТРАДАНЬЕ

Шел я по улице, горем убитый.
Юность моя, как печальная ночь,
Бледным лучом упадала на плиты,
Гасла, плелась и шарахалась прочь.

Горькие думы - лохмотья печалей -
Нагло просили на чай, на ночлег,
И пропадали средь уличных далей,
За вереницей зловонных телег.

Господи боже! Уж утро клубится,
Где да и как этот день проживу?..
Узкие окна. За ними - девица.
Тонкие пальцы легли на канву.

Локоны пали на нежные ткани -
Верно, работала ночь напролет.
Щеки бледны от бессонных мечтаний,
И замирающий голос поет:

"Что я сумела, когда полюбила?
Бросила мать и ушла от отца.
Вот я с тобою, мой милый, мой милый...
Перстень-Страданье нам свяжет сердца.

Что я могу? Своей алой кровью
Нежность мою для тебя украшать...
Верностью женской, вечной любовью
Перстень-Страданье тебе сковать".

30 октября 1905

Vt ka:
Värsid kaunile daamile
ja
Sügisearmastus, 1907

Wednesday, November 11, 2009

Kas jõuluvana on olemas?


Jah, lapsepõlves kõneldi nõnda. Sellel pildil ootavad inimesed ajaviiteks jõulumehe tulekut. Kuid see on juba ammu, 21. saj. pole lapsepõlvest enam haisugi. Kui olin veel väga pisike, siis elasime Toom-Kuninga tänaval, toona oli see Pioneeride uulits. Detsembris tõmbusid kõrgete pihlakate marjad mu jäälilledes akna taga kollakaks. Leevikestel oli siis järelikult mujal toidulauda. Vaatasin siis ikka nukralt aknast välja, otsekui soovides veenduda, kas ei ilmu juba välja näärimehe punakas mantel ja lambavillased kapukad. Ei tea, miks arvasin, et ta peaks tulema sokkides. Luuletused olid kõik viimseni pähe õpitud, jäi vaid neile kui märgisüsteemidele anda väljenduse kiht.

Monday, November 9, 2009

Madissoni õudusuni: füüreri pilti polegi seinal!

Madisson peab oma nõudlikele tööandjatele tõestama, et Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei on asutatud just Hitleri pildi all.
Moskva sooviks lõpuks kogu ilmale tõestada, et Eesti rahvuslik sõltumatus sai võimalik ainult tänu Hitleri kamariljale ja et eestlased on fašistid.
Kui nüüd ilmus uudis ERSP taasasutamisest Nõmme raadios, ruumis, mida kaunistavad natsisümbolid (vt filmi "Radikaal"), siis olid paljud Delfi kommentaatorid nördinud: kas ta siis ei saa aru, mis kondi ta sellega Moskva propagandamasinale hambusse annab! Aga selles ongi asi: Madisson saab sellest väga hästi aru. Ja sellepärast ilmus ta TV3 uudistesaatesse nõnda, et kaamera võimaldas taustalt näha ka Aadu pilti.
Loomulikult ei ole Madisson mingi hitlerlane. Füürer pole talle kunagi korda läinud. Tal on lihtsalt vaja oma palk välja teenida.
Ja vahest on ka siin võti teiste natsinänni armastajate psühholoogia lukuaugu jaoks - Teinoneni või radikaal Lepa. Siin võivad olla ka Superego probleemid: keelatud asi on mõne jaoks hea. Vaistlikult tajub väikelaps, et kaka, mille valmistamine seotud naudinguga, on kellegi silmis halb, määriv, vastik. See annab lapsele trotslikult alust kakat juurde toota, isegi kui seda parasjagu tulemas polegi.
See on põhjus, miks ka täiskasvanud astuvad keelatud, tabulistele territooriumidele. Igas täiskasvanus on alati ka teatud ports last, vähemalt sissejuurdunud mälestusi sellest, kuidas asi oli kunagi.
Raevunud Madissoni oleks telekaamerate ees võinud näha siis, kui keegi oleks otsustanud Aadu pildi taustalt õigeaegselt ära koristada. See on ju tema rahakoti kallale minek!
Samasugust raevu oleks tundnud hr Bäckmann, kui Eestis ei oleks leidunud inimesi, kes õigeaegselt kinnitanuks: jah, elame küll diktatuuririigis, kapo on totalitaristlik, kapo vangistab kõiki ja Pihli türa torgib valimatult.
Mänguasju, mille poole stressis laps pöördub, nimetatakse ülekandeobjektideks. Selliste inimeste õudusunenägu tähendab seda, et neilt võetakse need objektid ära.

Thursday, November 5, 2009

Ja Arina Rodionovna ütles: Tulilind

Fotol: vaade lumesajule minu aknast.
Viimasel ajal ongi ainult töö ja töö ja töö ja ei ole mul aega olnud midagi füüsilist teha, mida mehe organism peaks nagu nõudma. Minutid lähevad kõik töö peale, mis ongi normaalne, kui inimene tahab midagi saavutada.
Kord tänab minu rahakoti sisu mind selle eest, mida praegu teen.
Eile oli Tallinna ülikooli EHI doktorantide kohtumine, kuhu oli kohale tulnud palju tarku inimesi. Arutati minu teemat, mida ma ka ette kandsin. Kandusime mõttes 6. juulisse 1721, mil Tartu maakohtu ette viidi Loopre mõisa tüdruk Kristin. Teda süüdistati suhetes korraga vähemalt kolme mehega: vabatalupoja Saare Jüriga, kubjas Hans Meritsega, Loopre veskimees Papi Jaaguga. Süüdistuspunktiks oli hooramine. Kristin pakkunud möldrile oma ihu ja Papi Jaagu kodakondne Marten ütelnud: "Jumal sündko temma ning temma Laste kätte, lähhen mina Ahjo pähle, siis temma kiusab mind; lähhen minna Parsil; siis kiusab temma mind: lähhen minna Laudil, siis kiusab temma mind." Probleem oli selles, et üks selle loo peategelastest, Saare Jüri, elas maa-alal, mis riivamisi puudutas Kalme hiit. See tõi hooramise (lad. fornicatio) teemasse sisse püha ja paha, terra sacrumi ja terra profanumi teemad.
Huvitavaid aspekte: kaardilt ei ole näha, et Saare Jüri just metsa taga elas.
Aga kaart on ka pärit natuke hilisemast ajast. 1812. aasta (oli vist see aasta, praegu pole aega kontrollida) adramaarevisjonis Saare talu enam pole. Püha sant Saare Jüri on kadund kõige oma majapidamisega!
Aga see ongi nii, et maastikud muutuvad. Sadade aastatega kasvavad laanest uued külad, põllud jäävad sööti, võsad haritakse üles. 1812 aastal tulnud hoopis uued inimesed!
Nii tulevad peale uued põlvkonnad, külade nimed unustatakse ja need inimesed, kes üksikuks jäävad - nende kalmud rohtuvad. Konkreetsed lood saavad legendide uduks.
Eileõhtune doktorantide kohtumine oli hariv. Kuna minu tekstis oli nõnda, et Loopre mõisahärra leitnant Carl Gustav von Zweigberg tõi Kristini Tartu maakohtu ette, siis oletas kolleeg Viivian eile, et leitnandihärrale oli nägusa ja hakkaja piiga süüdistamine kõigest mõisa pankroti varjamiseks.
Tõnis Kahu ütles, et tol ajal ei toimunud nii suur protsess sugugi mitte niisama. Mingit külatüdrukut ei tehtud näidispatuoinaks ilusate silmade pärast. Initsiatiiv pidi tulema kõrgemalt poolt ja kirikuringkondadest.

Wednesday, November 4, 2009

Kui linnavalitsus läheks naistele...

Foto: Urmo Udras.
Naised on Tallinna linna juhtimiseks läbi aegade teinud põnevaid ettepanekuid.
Kunagine linnapea Iivi Eenmaa laskis Vabaduse platsile joonistada lilli.
Abilinnapea Keit Pentus laskis kogu linna kaunistada lehvikeste ja rosetikestega, mida ka tema enda õrnad käed sidusid.
Endine sotsiaaldemokraadist linnavolinik Maimu Berg on rahul siis, kui trammidest ja pargipinkidelt võib lugeda hurmavaid luuletusi.
Lilled, rosetid, siid, ilukirjandus, kaunid kunstid... Selline ongi naise mõttemaailm. Muusikalis "Minu veetlev leedi" kurdetakse selle üle, et miks ei ole naine loodud nagu mees. Võime ainult õnne tänada, et see nii ei ole. Teele märkas "Suves" Lesta ja Arno Tartu-korterisse sisse astudes kohe, et poissmeeste korterist puuduvad hoolitsva naisekäe ja naiseliku maitse mõjud.